اخبار ایران

بیستمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران

سرپرست پژوهشکده باستان‌شناسی از برگزاری «بیستمین گرهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران» در اسفند ماه سال جاری در تهران خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، لیلا خسروی دبیر علمی بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران گفت: برگزاری گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران رویدادی بزرگ است که جامعۀ باستان‌شناسان ایرانی و خارجی که در حوزۀ فرهنگی ایران پژوهش می‌کنند، منتظر برگزاری آن هستند.

وی این گردهمایی را فرصتی خواند که باستان‌شناسان در آن کارنامۀ علمی خود را در برابر ارزیابی و داوری قرار می‌دهند و از هم‌اندیشی تمامی صاحب‌نظران استفاده می‌کنند.
سرپرست پژوهشکدۀ باستان‌شناسی تصریح‌کرد: ارائه نتایج آخرین پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران سنتی ارزشمند با قدمت پنجاه ساله است که به دلیل شرایط همه‌گیری ویروس کرونا و بر اساس ابلاغ وزرات علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص برگزاری کنفرانس‌ها به صورت مجازی در چند سال گذشته به صورت مجازی و در قالب نشست‌ها و سخنرانی‌های تخصصی مختلف، برگزاری میزگرد‌های تخصصی و برپایی کارگاه‌ها و نمایشگاه مجازی بدون وقفه برگزار شد.
او گفت: خوشبختانه با تلاش پژوهشگاه، امسال بیستمین گردهمایی سالانۀ باستان‌شناسی ایران با حضور تمام جامعۀ باستان‌شناسی اعم از اعضای هیأت علمی، کارشناسان، همکاران استانی، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های داخلی و خارجی، دانشجویان، علاقمندان و پژوهشگران به تاریخ و فرهنگ ایرانی از تاریخ ۷ تا ۹ اسفند ۱۴۰۱، به مدت سه روز در تالار همایش‌های موزۀ ملی ایران برگزار می‌شود.


دبیر علمی بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران با بیان‌ اینکه همایش پیش‌رو کارنامۀ پژوهش‌های باستان‌شناسی در سال ۱۴۰۰ است افزود: در این سال پژوهشکدۀ باستان‌شناسی ۱۱۴ مجوز برای مطالعات میدانی شامل بررسی‌های باستان‌شناسی، کاوش، گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و حریم، گمانه‌زنی و کاوش‌های استعلامی و اضطراری در حوزۀ طرح‌های عمرانی صادر کرده که از این تعداد مجوز، ۱۰۸ مقاله دریافت و به‌صورت مقالۀ کوتاه در کتاب مجموعه مقالات بیستمین گردهمایی سالانه ایران چاپ خواهد شد.
خسروی بیان کرد: علاوه بر این به رسم آئین هر ساله، پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در نظر دارد، نمایشگاهی از گزیده یافته‌های منقول پژوهش‌های میدانی سال ۱۴۰۰ را در محل موزۀ دوران اسلامی ایران با همکاری معاونت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ادارۀ کل موزه‌ها و موزۀ ملی ایران برگزار کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن