تازه‌ها و اخبار علمی

[اکتشافات جدید] قتل‌عام روس‌ها در یورش مغولان

ارتش مغول در نیمه‌ اول سده‌ 13 میلادی سرزمین‌های بسیاری را تسخیر کرد، از جمله چین، آسیای‌میانه، خاورنزدیک، قفقاز و بخش بزرگی از شرق اروپا. در چند دهه‌ اخیر در برخی از انتشارات چنین ادعا شده است که تسخیر روسیه و شرق اروپا عمدتا بدون خون‌ریزی صورت گرفته و حتی برخی شهرها بطور داوطلبانه تسلیم و تسخیر شده‌اند. گورهای دسته‌جمعی که به تازگی در شهر یاروسلاول (Yaroslavl) در نزدیکی مسکو کشف شده‌اند نشان می‌دهد که تسخیر این شهر همراه با خشونت و بیرحمی دهشتناکی بوده است. مدارک تاریخی به ما می‌گوید که سپاه باتو خان (Batu Khan) شهرهای بسیاری از جمله شهر یاروسلاول را تخریب کرد.
مطالعات انسان‌شناختی و باستان‌شناختی که روی شماری از اجساد انجام‌شده نشان از بیرحمی بسیار از سوی سپاه باتو خان دارد. مطالعات ژنتیک ارتباط نَسَبی برخی از این اجساد را آشکار کرده و مطالعات انسان‌شناسی اطلاعات جالبی از نحوه‌ی کشتار و عوامل منجر به مرگ بسیاری از اجساد در اختیار قرار داده است. شواهدی که از بقایای حشرات و روند تجزیه‌ اجساد به دست آمده نشان می‌دهد که اجساد در برخی موارد برای ماه‌ها در فضای آزاد مانده و تدفین نشده‌اند. این شواهد اطلاعات مفیدی نیز در رابطه با دمای هوا و تاثیر آن بر روند تجزیه‌ اجساد در اختیار پژوهشگران قرار داده است. کشتار در ماه فوریه سال 1238 اتفاق افتاده ولی اجساد در میان برف و فضای آزاد رها شده‌اند تا اواخر فصل بهار که هوا رو به گرما گذاشته و روند تجزیه‌ آنها شدت گرفته است.
یورش سپاه باتو خان دهشتناک‌ترین و خونبارترین در تاریخ روسیه محسوب می‌شود. کشفیات تازه نشان می‌دهد که شاید توصیفات تاریخی از این واقعه، همچون «شهر غرق در خون شد»، توصیفی فقط به قصد مبالغه نبوده است.

جزئیات بیشتر را می‌توانید از لینک زیر بخوانید.
https://phys.org/news/2019-09-genes-reveal-kinship-victims-mongol.html

جامعه‌ باستان‌شناسی ایران Society for Iranian Archaeology ©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن