تازه‌ها و اخبار علمی

اثر باستانی «تل پرگو» در پارسیان، حیات دوره اشکانی را زنده کرد/ گاوبندی باستان قدمتی به بلندای تاریخ

محوطه باستانی «تل پرگو» در روستای بمبری پارسیان با قدمتی 2 هزار ساله حیات دوره اشکانی را پدیدار و زنده کرد.
دکتر عسکری چاوردی، باستان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، در گفتگو با خبرنگار پارسیان خبر، از آغاز به کار فعالیت مطالعاتی و باستان‌شناسی در پارسیان خبر داد و اظهار کرد: کاوش‌های باستانی گاوبندی باستان، به مدت 40 روز در حال انجام است که خوشبختانه محوطه باستانی «تل پرگو» تا به امروز 8 متر آثار سکونتی داشته که نشان‌دهنده 16 مرحله سکونت می‌باشد و در این مراحل سکونتی، عمدتا از کاوش 80 لایه باستان‌شناسی شناسایی شده و طبقه بندی شده به دست آمده است.
دکتر چاوردی، آثار باستان‌شناسی گاوبندی باستان را مهم ارزیابی و تصریح کرد: محوطه باستانی «تل پرگو» برای مطالعات باستان‌شناسی و تاریخ خلیج فارس یک پتانسیل بسیار ویژه‌ای است زیرا که نه تنها این محوطه 1 هکتاری با 8 متر آثار باستان‌شناسی با 16 مرحله سکونت از دوران اشکانی، ساسانی و سده‌های آغازین اسلامی شامل می‌شود بلکه تعدادی از محوطه‌های باستانی پیرامون این محوطه مرکزی قرار گرفته که همه آن‌ها نیز آثاری شاخص به شمار می‌روند.
وی ادامه داد: در جمع بندی این نتایج آمده است که در روزگار ایران باستان یک شهری باستانی در کرانه خلیج فارس وجود داشته که این موضوع از نظر مطالعات باستان‌شناسی اتفاقی ویژه محسوب می‌شود و حوزه فرهنگی پارسیان و محدوده‌ای به وسعت شعاع بزرگ از خلیج فارس شامل می‌شود و با قدمت لایه‌نگاری که انجام می گیرد به عنوان پایه مطالعاتی برای کل منطقه استفاده نماییم.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، با قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان و پارسیان و همچنین مسئولین شهرستان گفت: همکاری‌هایی را با گروه باستان‌شناسی انجام داده‌اند و در طی مطالعات مشخص شد که اهمیت این مکان بیشتر از چیزی است که در گذشته در ذهن ها می‌گنجید؛ زیرا یک شهر باستانی در این مکان وجود دارد به همین دلیل نیاز است که در اسرع وقت مسائل حفاظتی اعم ار فنس‌کشی، تملک و معرفی آثار صورت پذیرد.
چاوردی، افزود: این منطقه با توجه به تحولات روبه رشد عمرانی، اما در کنار آن مطالعات باستان‌شناسی و آثار میراث فرهنگی، باید حفظ شود و به عنوان یک پیشینه تمدنی برای مردم این منطقه به یادگار گذاشته شود.
وی شرایط زندگی در محوطه باستانی را مناسب ارزیابی و اظهار کرد: لایه‌های باستان‌شناسی نشان خواهد داد که منطقه از نظر زیستن، شرایط خوبی برای سکونت داشته یا خیر که با توجه به انجام مطالعات، شواهد نشان دهنده این است که آب و خاک مناسب منطقه، پویایی سکونتی و فرهنگی را برای مردمان روزگار کهن ایجاد کرده که سکونت را بر ترک منطقه ترجیح داده‌اند.
باستان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه، با اشاره به اینکه منطقه پارسیان منشأ فرهنگی مهمی برای باستان‌شناسان خواهد بود، گفت: در ادامه مطالعات به نوع تغذیه، روابط تجاری و توع کشت گیاهان مردمان کهن پی خواهیم برد.
چاوردی، محوطه باستانی تل پرگو را منطقه‌ای بکر جهت شناسایی آثار مردمان گذشته دانست و افزود: این منطقه از بین 53 محوطه باستان‌شناسی شهرستان برای گاهنگاری و لایه‌نگاری انتخاب شده و در آینده نیز با کاوش گسترده، بتوانیم گاوبندی باستان را بیشتر بشناسانیم.
وی با تأکید بر وجود تکنولوژی و صنعت جدید در شهرستان پارسیان و تأثیر آن در روند مطالعات باستان‌شناسی، عنوان کرد: اگر برای زنده نگه داشتن فرهنگ گذشته تلاش نشود، در مقابل تحولات جدید می‌بازیم و امیدواریم که با حفاظت از آثار گذشتگان و توسعه آن، فرهنگ کهن مردمان این شهر را زنده نگه داریم.
دکتر چاوردی، از نیاز این شهر برای ایجاد یک موزه باستان‌شناسی خبر داد و تصریح کرد: در آینده آثار گرانبها و مهمی را از محوطه‌های باستان‌شناسی به دست خواهیم آورد و نیاز است که در همین شهر نیز نگهداری و محافظت شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، همچنین با هشدار به از بین رفتن برخی اثرهای باستانی در شهرستان پارسیان، خاطرنشان کرد: این محوطه‌های باستانی مربوط به دوره‌های اشکانی با قدمتی 2 هزار ساله است اما برخی در روی محوطه‌های باستانی در حال شخم زدن زمین و کشاورزی هستند، باید این موضوع مهم چاره اندیشی شود و از این آثار نگهداری و محافظت شود.

جامعه‌ باستان‌شناسی ایران Society for Iranian Archaeology ©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن