تازه‌ها و اخبار علمی

قربانی دسته‌جمعی کودکان در پرو

در نزدیکی پایتخت امپراتوری چیمو (Chimú) در پرو یعنی شهر معروف چان‌چان (Chan Chan)، بیش از 140 کودک بصورت آیینی و یکجا قربانی شده‌اند. چرا؟
هرچند قربانی انسانی در میان آزتک‌ها، مایاها و اینکاها پدیده‌ای شناخته شده بوده که در گزارش‌های دوره‌ استعمار اسپانیا نیز ثبت شده و کاوش‌های باستان‌شناختی نیز وجود چنین پدیده‌ای را تایید کرده است، اما کشف قربانی کودکان در مقیاس بزرگ اتفاقی است که در باستان‌شناسی قاره‌ امریکا تاکنون بی‌سابقه بوده است. باستان‌شناسان با بکار گرفتن روش‌های پزشکی‌قانونی (Forensic) یا روش‌های تحقیقات جنایی، توانسته‌اند اطلاعات بسیار جالبی از بقایای استخوانی قربانیان استخراج کنند. الگویی که در نشانه‌های بریدگی‌ها روی استخوان‌ها مشاهده شده نشان می‌دهد که همه‌ کودکان با ضرباتی یکسان، کاری و متقاطع روی جناق سینه کشته شده‌اند. از آنجا که نشانه‌ای از ضربات اشتباهی و متفاوت از الگوی شناخته مشاهده نشده است، باستان‌شناسان نتیجه می‌گیرند که کشتار توسط یک نفر و یا با دستان آزموده چند نفر انجام شده است. کشتاری آیینی بوده و کاملاً بصورت سیستماتیک انجام شده است.

قربانی کودکان پدیده‌ای نادر در تاریخ بشر نیست و در مواردی در دیگر مناطق دنیا از جمله خاورمیانه نیز گزارش شده است، اما اگر برداشت‌های اولیه‌ باستان‌شناسان از نتایج کاوش‌ها را بپذیریم، این قربانگاه در نزدیکی پایتخت امپراتوری چیمو، در نوع خود منحصربفرد است و شواهد بزرگترین قربانی دسته‌جمعی کودکان را به نمایش می‌گذارد.

امپراتوری چیمو در زمان خود بر بخش‌های وسیعی از مناطق کرانه‌ای غرب امریکای‌جنوبی، در امتداد اقیانوس آرام فرمانروایی داشت و از نظر وسعت قلمرو فقط امپراتوری اینکا بود که بر منطقه‌ای وسیع‌تر از چیمو سلطه داشت. سرانجام با گسترش سلطه‌ی اینکاها، حدود سال 1470 میلادی امپراتوری چیمو فروپاشید.

جزئیات این گزارش و خبر در وبسایت نشریه‌ National Geographic منتشر شده که از لینک زیر می‌توانید ببینید و بخوانید.

https://news.nationalgeographic.com/2018/04/mass-child-human-animal-sacrifice-peru-chimu-science/

جامعه‌ باستان‌شناسی ایران Society for Iranian Archaeology ©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن