تازه‌ها و اخبار علمی

[تازه‌های علمی] عصر مگالایان: فاز جدیدی در تاریخ زمین و انسان

از این پس زمین‌شناسان 4200 سال اخیر را به عنوان عصری مجزا به نام عصر مگالایان (Meghalayan Age) در تاریخ سیاره‌ زمین در نظر می‌گیرند. عصر مگالایان از اینرو چنین نامیده می‌شود که شروع یک دوره‌ خشکسالی بزرگ روی کره‌ زمین را رقم زده است که از پیامدهای آن فروپاشی تمدن‌های چندی بوده است، از جمله تمدن مصر، یونان، سوریه، فلسطین، بین النهرین، دره‌ سند و دره‌ رود یانگ تسه در چین. به احتمال زیاد چنین خشکسالی بزرگی که پیامدهای جهانی در پی داشته، ناشی از تغییرات در جریان‌های جوی و اقیانوس‌ها بوده است.
بنابراین، نمودار گاهنگاری/لایه‌نگاری شناخته شده که نمایشگر جدول زمانبندی تاریخ زمین بود و همیشه در کلاس‌ها تدریس می‌شد، باید به روزرسانی شود. درج چنین عصری در نمودار گاهنگاری/لایه‌نگاری زمین، ابتدا هشت سال پیش در یک مقاله‌ پژوهشی (نک. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/jqs.2565) پیشنهاد شد.
نسخه‌ روزآمد نمودار گاهنگاری/لایه‌نگاری زمین به پیوست است.
گفتنی است که درج عصر جدیدی به نام مگالایان در این نمودار، با عصر آنتروپوسین (Anthropocene) تداخل دارد و البته موجب آشفتگی خواهد شد. استفاده از عصر آنتروپوسین از سال‌های 2000 به بعد رواج زیادی پیدا کرده است.

این خبر در BBC News منتشر شده که از لینک زیر می توانید جزئیات بیشتری درباره آن بخوانید.

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-44868527

جامعه‌ باستان‌شناسی ایران Society for Iranian Archaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن