تازه‌ها و اخبار علمی

بازسازی صدای مرد یخی (Ötzi) مومیایی شده در کوه‌های آلپ

This Is the Iceman’s Voice

دانشمندان صدای اوتزی، مومیایی 5300 ساله را بازسازی کردند. اوتزی (Ötzi) نامی است که با آن این مرد مومیایی را می‌شناسیم. کوهنوردان در سال 1991 اوتزی را در دره اوتزی در بخش ایتالیایی ارتفاعات کوه‌های آلپ و در میان یخ‌ها کشف کردند. در آغاز فکر نمی‌کردند که این جسد قدمت چندانی داشته باشد ولی بعدها پژوهش‌های باستان‌شناختی روشن کرد که این جسد که در میان یخ‌ها بصورت طبیعی مومیایی شده بود در واقع جسدی با قدمت 5300 سال است. پس از پژوهش‌های فراوان، امروزه می‌دانیم که اوتزی به خاطر زخمی که از اصابت یک پیکان بر شانه‌اش برداشته بود درگذشته است. همچنین از شکستگی دنده‌ها و بیماری‌های دیگری نیز رنج می برده است.
اما آنچه اوتزی را به سرخط خبرها کشیده است این است که پژوهشگران در دپارتمان حلق و بینی در بیمارستان عمومی بالزانو در ایتالیا توانسته‌اند تارهای صوتی وی را بازیابی کنند. این کشف به پژوهشگران اجازه داده که بتوانند نزدیک‌ترین و محتمل‌ترین صدایی که ممکن بود اوتزی داشته باشد را بازسازی کنند.

از لینک‌های زیر می توانید جزئیات بیشتر را بخوانید و از ویدیوی زیر نیز می‌توانید صدای اوتزی را بشنوید.
http://www.seeker.com/oetzi-the-icemans-voice-recreated-2011768070.html

http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2016/09/22/otzi-iceman-voice-reconstruction/?utm_campaign=feed%3a+alldiscovermagazinecomcontent+%28all+discovermagazine.com+stories%29&utm_medium=feed&utm_source=feedburner#.V-YVp_ArLIU

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن