تازه‌ها و اخبار علمی

انسانیت شاید از خشونت فاصله بگیرد!

Humanity may not be hardwired for violence, after all

در ویدیویی که از لینک زیر می‌توانید ببینید، دو تن از پژوهشگران دانشگاه هاروارد، استیون پینکر (Steven Pinker) روانشناس و ریچارد رانگهام (Richard Wrangham) نخستی‌شناس (primatologist) بحث می‌کنند که آیا انسان در مسیر آینده‌ای صلح آمیز گام بر می‌دارد یا نه. بحث‌ها بسیار جالب است و این دانشمندان درباره شواهد و دلایل خود در مقیاس‌های خرد و کلان بحث می‌کنند. نتیجه بحث بصورت چکیده این است که بلی، علیرغم مشکلات و خشونت‌هایی که امروزه در بخش‌های مختلف جهان دیده می‌شود، شواهد نشان می‌دهد که میزان خشونت رو به کاهش است و احتمالا آینده صلح آمیز و با کاهش چشمگیر خشونت پیش روی انسان است.
در دهه 1960 بین مردم بسیار مرسوم بود که می‌گفتند انسان تنها موجودی است که همنوع خود را می‌کشد. دلایل بسیاری هست که نشان می‌دهد این نظر نادرست است. آنچه بسیار چشمگیر شد این بود که در دهه 1970 پژوهش‌هایی روی شامپانزه‌ها انجام شد که نشان می‌داد شامپانزه‌های نر بطور منظم به درون دیگر گروه‌های شامپانزه‌ها رفته، آسیب زده و اعضایی از آن گروه را می‌کشند. به خاطر شباهت‌های بسیاری که بین ما انسان‌ها و شامپانزه‌ها وجود دارد، نتایج این پژوهش‌ها بسیار تکان دهنده بود. گویا نتایج این نکته را به ما می‌رساند که خشونت و کشتن دیگر همنوعان ریشه‌های تطوری دارد و بخشی از طبیعت انسان است. رانگهام با تجربه گسترده‌ای که در پژوهش روی شامپانزه‌ها دارد اشاره می‌کند که رایج بودن خشونت میان انسان‌ها و شامپانزه‌ها، بسیاری از ما را متقاعد کرد که خشونت بخشی از طبیعت انسان است اما پژوهش‌های بیشتر نشان می‌دهد که وقتی توازنی در قدرت دیده شود و هیچ طرفی امتیاز روشنی بر دیگری نداشته باشند، گروه‌های شامپانزه از خشونت خودداری می‌کنند. این نکته2ای است که امروزه دیپلمات‌های دنیا در حال درک آن هستند.

پینکر، پس از بحث‌های مفصل نقل قولی از فیلم پدرخوانده میاورد: “من خشونت را دوست ندارم … من یک تاجر هستم. خون هزینه بالایی دارد.” با در نظر گرفتن اینکه خون انسان در حال پرهزینه‌تر شدن است، رابطه داد و ستدی بین انسان بیشتر رایج می‌شود، در نتیجه زنده دیگر انسان‌ها با ارزش‌تر می‌شود تا مرده آن‌ها. یک همخوانی بین افزایش تجارت و خودداری از جنگ دیده می‌شود. به عبارتی، به صرفه نیست که مشتری خود را بکشید.

اقتصاد درهم‌تنیده، در مقیاس جهانی و کشوری، فرصت‌هایی که بیشتر از دل همکاری‌ها بیرون میاید تا رقابت، نشان می‌دهد که انگیزه برای خشونت رو به کاهش است.

از لینک زیر می توانید بیشتر بخوانید.
http://www.pri.org/stories/2016-09-26/humanity-may-not-be-hardwired-violence-after-all

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن