تازه‌ها و اخبار علمی

هومر، افسانه سرای نامدار یونانی وجود نداشته است!

More reasons why the Greek poet Homer may never have existed

وجود و واقعیت تاریخی هومر، افسانه‌پرداز یونانی، دراز زمانی بود که مورد شک و تردید قرار داشت. ادم نیکلسون (Adam Nicolson) نویسنده کتاب Why Homer Matters که به تازگی منتشر شده، بحث می‌کند که تصویری که از هومر افسانه‌پرداز نامدار یونانی و نویسنده حماسه های ایلیاد و اودیسه به ما رسیده دقیق نیست. معمولا هومر بصورت مردی بی سواد، کور ولی نابغه تصویر و معرفی شده که به تنهایی دو تا از مهم‌ترین حماسه‌های تاریخ بشری یعنی اودیسه و ایلیاد را آفریده است. هرچند این تصویر بسیار جالب و جذاب می‌نماید ولی به احتمال بسیار زیاد این تصویر درست نیست. ادم نیکلسون می‌نویسد که هومر شاید حتی هرگز وجود نداشته است یا دست کم آنچنان که به ما معرفی شده نبوده است. هومر بیشتر یک ایده بوده است، یک تجسم فرهنگی، یک خیال. هومر در واقع تجسم آن گونه از اندیشه‌ای بوده که یونانیان خود را با آن معرفی می کردند، چارچوب ذهنی که خود را با آن برساختند. هیچ مدارک و شواهدی تاریخی وجود ندارد که از ایده وجود هومر پشتیبانی کند.
آنچه نظریات ادم نیکلسون را از نظریات دیگران برجسته‌تر می‌کند این است که نظریات وی با دو دلیل بسیار مهم پشتیبانی می‌شوند. در مصاحبه‌ای که خبرگزاری واشنگتن پست با نیکلسون انجام داده، وی دلایل و استدلال‌های خود را بطور اجمالی بحث می‌کند. این مصاحبه را از لینک زیر می‌توانید بخوانید:

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2015/01/06/more-reasons-why-the-greek-poet-homer-may-never-have-existed/

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن