تازه‌ها و اخبار علمی

بنیادهای یک باستان‌شناسی آشوبگر (ضدسلطه): مانیفست انجمن

Foundations of an Anarchist Archaeology: A Community Manifesto

از سوی انجمن کمچه سیاه (The Black Trowel Collective)
در این مانیفست آمده است: باستان‌شناسی آشوبگر ملاحظات بی‌عدالتی اجتماعی را اساس قرار داده، آن‌ها را به عنوان نقد شکل‌های اقتدارگرای قدرت می‌بیند و آن‌ها را سرفصل ایجاد روابط برابر و منصف می‌داند.
این انجمن در تعریف خود از باستان‌شناسی آشوبگر چنین می‌نویسد: واژه anarchism از دو بخش an یعنی “بی” یا “بدون” (without +arkhos) یعنی “فرمان‌فرما”، حاکم و رئیس (ruler) تشکیل شده است اما ترجمه بهتر و دقیق‌تر از باستان‌شناسی آشوبگر یعنی “ضد سلطه”. باستان‌شناسی آشوبگر باستان‌شناسی‌متعهد به حذف مدل‌های سلسله مراتبی از تفاسیر گذشته است . بنابراین هسته اندیشه در آن متشکل است از انگاره‌هایی چون استعمارزدایی، باستان‌شناسی بومی و فمینیستی و به چالش کشیدن روایت‌های سلطه‌گرایانه از گذشته. تئوری‌ای است درباره روابط انسانی، بدون توسل به هیچ شکلی از زور یا اجبار همچون اقتدارگرایی، سلسله مراتب یا استثمار دیگر انسان‌ها. برخی از پیروان باستان‌شناسی آشوبگر شاید حتی مایل باشند که این تئوری را به روابط انسان با غیرانسان نیز تعمیم دهند مانند روابط با اشیاء، دیگر موجودات و محیط طبیعی.
برای حفظ اصول این باستان‌شناسی هیچ شکل مرسوم، فراگیر و یا یکپارچه‌ای از باستان‌شناسی آشوبگر وجود ندارد. رویکردهای چندگانه‌ای به تئوری و عمل در باستان شناسی آشوبگر وجود دارد ولی همه با ریشه‌ها و پیوندهای مشترکی در کنار هم قرار می‌گیرند. سرفصل این اصول که می‌توانند در مطالعات گذشته، مطالعات باستان‌شناختی عصر حاضر و هر کنشی باستان‌شناختی از جمله اخلاق حرفه ای، بکار گرفته شوند به شرح زیر هستند. این اصول هم به عنوان مانیفست انجمن و هم بصورت مدرکی که همیشه می‌تواند مورد بازنگری و تصحیح قرار گیرد در این جا ارائه می‌شود.
نقد قدرت، شناخت هنر مقاومت، استقبال از آشوبگری دائمی، نگاه به آینده، پیگیری شکل‌های غیراقتدارگرای سازمانی، پذیرش گوناگونی هویتی، اقدام در مقیاس‌های چندگانه و از پایین به بالا، شناخت کنش در تغییر و پایداری، گرامی داشتن میراث هم جوامع حکومت‌دار و هم بی‌حکومت، بی پارادایمی: کثرت در صدا و دیدگاه، چندگانگی در منشاء قدرت، مرکزیت‌زدایی از انسان: شناخت روابط با موجودات غیر از انسان و باستان‌شناسی کنش.

برای آگاهی بیشتر از جزئیات و نسخه اصلی و مفصل این مانیفست از لینک زیر استفاده کنید:
http://savageminds.org/2016/10/31/foundations-of-an-anarchist-archaeology-a-community-manifesto/

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن