تازه‌ها و اخبار علمی

قوم دروزی و ریشه‌های آن‌ها

How the 1,000-Year-Old Mystery of the Druze People’s Origin Was Solved

مردمان دروزی برای تقریبا هزار سال در مناطق کوهستانی سوریه، لبنان و فلسطین/اسرائیل زندگی کرده‌اند. بحث‌های زیادی وجود داشته که آیا دروزی‌ها عرب، ترک، قفقازی و یا ایرانی هستند. اما پیشرفت‌های علمی نوین و بویژه سامانه جی.پی.اس ژنتیکی (genetic GPS system)، همانگونه که در خودروها به ما کمک می‌کنند، برای رسیدن به پاسخ چنین پرسش‌هایی بسیار مفید واقع شده اند.
حدود یک میلیون دروزی امروزه در جهان زندگی می‌کنند که مذهب اسرارآمیزشان بصورت جنبشی از درون اسلام و در 986 میلادی بوجود آمد و رشد کرد. در حالی که جنبه‌های روحانی این مذهب بسیار پنهان نگه داشته می‌شود و فقط افراد مسن از آن‌ها آگاهی دارند، آیین‌های شناخته شده دروزی آمیزه‌ای از مذاهب هندو، مسیحی‌گری، اسلام و یهودی‌گری را نشان می‌دهد. این چند رگه بودن و آمیخته بودن به احتمال زیاد محصول روندهای فرهنگی/تاریخی است و در میان قبایل کوچرو بیشتر دیده می‌شود.
پژوهش‌هایی که در گذشته انجام شده، ریشه دروزی‌ها را همیشه در خاورنزدیک دانسته است. با تمرکز به این منطقه، ردیابی ریشه دروزی‌ها با بهره گیری از جی.پی.اس ژنتیکی ما را بیشتر به منطقه شمال شرق ترکیه، جنوب شرق ارمنستان و شمال عراق رهنون می‌شود. این مکان‌ها در واقع مناطق مرزی کوهستان‌های زاگرس و آرارات هستند و از مرتفع‌ترین مناطق ترکیه محسوب می‌شوند.

آگاهی‌های بیشتر را می‌توانید از لینک زیر بخوانید:
http://www.ancient-origins.net/news-general/how-1000-year-old-mystery-druze-people-s-origin-was-solved-007028

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology ©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن