تازه‌ها و اخبار علمی

مشروبات الکلی در دوران باستان

Alcohol for the Ancients: The Oldest Drinks in the World

داده‌های باستان‌شناختی در رابطه با مشروبات کهن بسیار اندک است. با وجود این، همین داده‌های اندک ما را با زندگی مردمان باستانی بیشتر آشنا می‌کنند. با فناوری‌های نوین و آنالیزهای شیمیایی، دانشمندان امروزه می‌توانند داستان مهمانی‌ها، جشن‌ها، و آیین‌های مردمان باستانی را با جزئیات بسیاری بیان کنند از جمله مشروبات الکلی که صرف می‌شده است.
هنوز نمی‌دانیم دقیقا از چه زمانی واژه «الکل» برای نخستین بار بکار رفته است. همچنین، هنوز دشوار است که بدانیم نخستین مشروب الکلی چگونه درست شد و چرا مردم آن را خوشمزه یافتند. با این حال، کهن‌ترین شواهد مشروب الکلی شناخته شده از زمانی حدود 7000-6500 پیش از میلاد از محوطه‌ای باستانی در روستای جیاهو (Jiahu) در چین به دست آمده است. پژوهشگران دریافتند که این مشروب از برنج، انگور، عسل، و میوه زالزالک درست شده است.
مردمان خاورمیانه نیز تقریبا در همان بازه زمانی آبجو درست کردند. با این حال، شواهد باستان‌شناختی از کهن‌ترین آبجو متعلق به زمانی حدود 6000 سال پیش از میلاد است که از گرجستان به دست آمده است. در رابطه با شراب نیز پژوهشگران شواهد باستان‌شناختی قابل توجهی را متعلق به 7000 سال پیش میلاد یافته‌اند در حالی که محوطه‌ای که از آن شواهد شراب به دست آمده بخشی از فرهنگ‌های حوزه رودهای دجله و فرات بوده است.
در یادداشت کوتاهی که از لینک زیر می‌توانید ببینید و بخوانید، داستان مشروبات الکلی در مناطق و دوره‌های مختلف زمانی بررسی و بیان شده است.
http://www.ancient-origins.net/history/alcohol-ancients-oldest-drinks-world-007074

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن