تازه‌ها و اخبار علمی

علوم اعصاب،مذهب و ساختار مغز ما

Neuroscience, religion, and very structure of our brains.

مذهب نقش بسیار مهمی در تطور (evolution) انسان بازی کرده است. مردم گرایش دارند که این دو را از هم جدا کنند ولی شاید خنده‌دار باشد که در واقع مذهب و تطور به هم تنیده هستند.
میان مذهب و مغز یک رابطه دو سویه وجود دارد. مغز ما باید ظرفیت‌هایی برای تشکیل گروه‌های اجتماعی و رفتارهای اجتماعی توسعه می‌داد، رفتارهایی که پایه جوامع مذهبی هستند. اما اعمال مذهبی نیز به نوبه خود مغز را توسعه داد. همچنان که همکاری کردن در جوامع بشری نهادینه شد، رشد و گسترش بیشتری یافت، مغز ما نیز به «همکاری» اجتماعی پاسخ‌های لازم را داد. مغز ما موجب رفتارها شد و سپس رفتارها موجب شدند که مغز ما نیز طور خاصی تراش خورده و شکل بگیرند. بحثی وجود دارد که برپایه آن، مذهب با بوجود آوردن یکپارچگی و اخلاق در جوامع بشری برای موجودیت آن سودمند بوده است. مذهب به رفتارهای انسان شکل داده و کمک کرده تا برهم‌کنش‌های انسان از کارآیی بیشتری برخوردار باشند. اینکه بتوانیم به این مسائل از دریچه علوم اعصاب بنگریم و بحث کنیم بسیار جالب توجه است. جامعه‌ای را در تاریخ بشری نمی‌شناسیم که در آن نهاد مذهب شکل نگرفته باشد. اهمیت مذهب بر کسی پوشیده نیست، فقط چندان از دیدگاه علوم اعصاب به آن پرداخته نشده است.
مقاله‌ای در مجله Social Neuroscience منتشر شده که موضوع آن رابطه مذهب و مغز انسان است. از لینک زیر می‌توانید آن را ببینید و بخوانید.
http://www.tandfonline.com/doi/10.1080/17470919.2016.1257437
جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology ©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن