تازه‌ها و اخبار علمی

زایمان و تاثیر آن در تطور انسان

Cliff-edge model of obstetric selection in humans

تطور (evolution) انسان هنوز پایانی ندارد. دانشمندان دریافته‌اند که بطور منظم و مداوم متوسل شدن به زایمان سزارین روی تطور انسان تاثیر گذاشته است.
پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که مادران بیشتری امروزه به خاطر باریک تر بودن اندازه لگن نیاز به زایمان سزارین پیدا می‌کنند. پژوهشگران برآورد می‌کنند نوزادانی که با زایمان سزارین به دنیا می‌آیند از نسبت 30 در 1000 در دهه 1960 میلادی امروزه به 36 در 1000 افزایش یافته‌اند.
زنان با لگن باریک تا یک سده پیش نمی‌توانستند در زمان زایمان زنده بمانند اما امروزه زنده می‌مانند و ژن مرتبط با لگن باریک را به دختران و نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند. این نکته را نیز باید افزود که در گذشته جنین‌های بزرگ نیز هنگام زایمان اغلب زنده نمی‌ماندند اما امروزه هم نوزادان بزرگ زنده می‌مانند و هم زنان با لگن باریک. بنابراین، گزینش طبیعی که نوزادان کوچک و زنان با لگن بزرگ که در گذشته از چرخه زندگی حذف می‌کرد، امروزه با دخالت‌های پزشکی از میان رفته است.
این یادداشت به منظور نقد دخالت‌های پزشکی نوشته نشده، بلکه به قصد نشان دادن تاثیر بلندمدت آن روی تطور گونه انسان نوشته شده است. پژوهشگران برآورد می‌کنند که در آینده درصد نوزادان بزرگ و زنان با لگن باریک افزایش خواهد یافت، اما این بدین معنا نیست که روزی در آینده همه زنان لگن باریک پیدا خواهند کرد.
جزئیات بیشتر را می‌توانید از لینک زیر ببینید و بخوانید.
http://www.pnas.org/content/early/2016/11/29/1612410113.abstract?sid=d015b658-a5da-4f87-9910-41f5fae471f4
جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology ©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن