تازه‌ها و اخبار علمی

آیا پیشگویی درباره کورش نقشی در حمایت مسیحیان انجیلی از دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری داشت؟

Does the 'Cyrus prophecy' help explain evangelical support for Donald Trump?

در یادداشتی که به تازگی در گاردین منتشر شده است، جیمز گوردن (James S Gordon) می‍‌نویسد که کورش پادشاه ایرانی شاید یک مشرک/بت پرست بود، با این حال، در خدمت خواسته‌ها و برنامه‌های خداوند بود.
جیمز گوردن از راننده تاکسی‌اش در ایندیاناپولیس که عضوی از مسیحیان انجیلی است و در انتخابات ریاست‌جمهوری به دونالد ترامپ رای داده می‌پرسد که چرا به ترامپ رای داده است، کسی که بسیار خودمحور، آزمند، بی‌حرمتی‌کننده، زن‌ستیز و ضد اقلیت‌هاست.
او در جواب و به آرامی می‌گوید: «بله! شما درست می‌گویید. اما ترامپ برای اینکه بخشی از برنامه‌ها و خواسته‌های خداوند باشد، لازم نیست حتما مسیحی باشد. کشیشمان می‌گوید که ترامپ ساختار فاسد سیاسی را خواهد پاشید، همانطور که نبوکدنزار (پادشاه بابلی) چنین کرد. نبوکدنزار هم یک مشرک بود، ولی مشاوران و مردان خدایی چون دانیال پیامبر را در خدمت داشت. آقای ترامپ نیز مردان خدایی در کنارش و به عنوان مشاوران به خدمت گرفته است.»
جیمز گوردن می‌پرسد: «آیا همه جماعتتان به این گفته باور دارند؟» وی جواب می‌دهد «بله، همه ی ما به این گفته باور داریم. بسیاری هم بر این باوراند که ترامپ نبوکدنزار نیست، کورش است.»
نبوکدنزار پادشاه بابلی بود و بیشتر با این رویداد شناخته می‌شود که معبد اورشلیم را ویران کرد و یهودی‌های آن‌جا را به بابل به اسارت برد. کورش کسی بود که بابل را فتح کرد و یهودیان را از اسارت آزاد کرد و به آن‌ها اجازه داد که به سرزمین خود در اورشلیم برگردند و معابد خود را دوباره بسازند. به باور برخی از مسیحیان، او شاید مرد خدا نبود ولی با این حال، در خدمت خواسته‌های خداوند بود.
این باور که یک سیاستمدار تجسم پیش گویی‌های دینی است، برای برخی از رای‌دهندگان کافی بود که انتخاب ترامپ را ناگزیر و حتمی بدانند. سال گذشته که سال انتخابات بود، ترامپ از سوی گروه‌های مختلف مذهبی به عنوان «ندای رستاخیز» (آخرین ترامپت یا آخرین ندا) معرفی شد، کسی که بازگشت دومین بار مسیح را ندا داد یا به عنوان داوود پادشاه و نیز گاهی به عنوان نبودکدنزار معرفی شد. اما اغلب او را به عنوان کورش معرفی کردند.
ادامه یادداشت را می‌توانید از لینک زیر ببینید و بخوانید.
https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/mar/23/cyrus-prophecy-evangelical-support-donald-trump?CMP=oth_b-aplnews_d-1

در این یادداشت به مسائل بسیاری اشاره شده که همه مهم هستند و از زوایای متعددی می‌توان آن را بررسی و تحلیل کرد. اما یک نکته مهم را نیز به ما گوشزد می‌کند و آن اینکه چقدر «گذشته» و «تاریخ» (حتی گاهی با کج فهمی و درک نادرست) در شکل‌دهی به تصمیم‌های امروزین ما نقش بازی می‌کنند و در بسیاری مواقع این نقش را به درستی نمی‌بینیم.

جامعه باستان شناسی ایران Society for Iranian Archaeology©

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن