تازه‌ها و اخبار علمی

تطور و سازگاری های انسان در 2000 سال گذشتهDetection of human adaptation during the past 2,000 years

شاید فکر کنیم که تطور بشر در گذشته ای بسیار دور و در دوران پارینه سنگی اتفاق می افتاده و دیگر متوقف شده است. اما چنین نیست! تطور همچنان ادامه دارد.
اغلب گفته می شود که انسان با پیشرفت های علمی، ابداع کشاورزی، و پیشرفت های پزشکی توانسته سرنوشت زیست شناختی خود را تغییر دهد و یا به دست بگیرد. انسان توانسته عوامل و دلایل بسیاری از مرگ و میرها را مهار کرده و یا از میان بردارد. با آنتی بیوتیک ها و واکسن ها بسیاری بیماری های مرگبار را مهار کرده ایم. غذاهایی که در گذشته فقط بصورت فصلی در دسترس بودند امروزه در همه ی فصول در اختیارمان هستند. با مسن تر شدن و یا از کار افتادن اندام های بدن مان، امروزه می توانیم آنها را بازسازی، تعمیر و یا حتی نمونه ی مصنوعی را جایگزین کنیم. می توانیم درباره ی زمان باروری و بچه دار شدن و یا نشدن تصمیم بگیریم در حالی که همچنان در زندگی جنسی پویا بمانیم.
پژوهش های ژنتیکی به روشنی نشان می دهد که تصمیم هایی که انسان ها همه روزه می گیرند تاثیراتی عمیق روی تطور جمعیتی دارد و در بلندمدت روی تطور نوع انسان تاثیر می گذارد. یک تیم پژوهشگر روی نشانه های سازگاری انسان از 2000 سال پیش تاکنون کار کرده و به نتایج بسیار جالب توجهی رسیده است. این گروه پژوهشگر روی جمعیت امروزین در بریتانیا کار کرده و نتایج برپایه ی مطالعه ی جمعیت بریتانیایی ها در 2000 سال گذشته است. نخست اینکه، ژن lactase، ژنی که در ارتباط با توان هضم شیر و لبنیات است، افزایش یافته و احتمالن به خاطر افزایش میزان مصرف روزانه ی شیر بوده است. یافته ی مهم دیگر در ارتباط با ژن HLA است، ژنی که در نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد. نتایج نشان می هد که این ژن نیز در دو هزاره ی گذشته افزایش یافته که در ارتباط با بیماری های عفونی بوده و احتمالن به خاطر افزایش مهاجران به بریتانیا، بویژه مهاجران رومی ها بوه است.
شاید جالب توجه ترین یافته ی این پژوهش ها این باشد که نشان می دهد ژن های موی بور و چشمان آبی در دو هزاره ی گذشته بطور چشمگیری افزایش یافته است. به نظر می رسد که گزینش جنسی به جای گزینش طبیعی نقش اصلی را در افزایش شمار مردمان با چنین ژن هایی داشته است. دست کم در بریتانیا، مردان زنانی با موهای بور و چشمان آبی را بیشتر برگزیده اند.
چنین پژوهش هایی نشان می دهد که تصمیم هایی که روزانه می گیریم چطور زندگی کنیم، چه بخوریم و با چه کسی ازدواج کنیم، تاثیرات و پیامدهای بلندمدت و پایداری روی تطور انسان می گذارد.

آگاهی های بیشتر را می توانید از لینک های زیر بخوانید:
http://biorxiv.org/content/early/2016/05/07/052084.full.pdf+html
http://biorxiv.org/content/biorxiv/early/2016/05/07/052084.full.pdf

© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن