تازه‌ها و اخبار علمی

داستان جدیدی برای منشاء انسان: جمجمه ی دالی (Dali skull) از چین

بسیاری از باستان شناسان و انسان شناسان بر این باورند که همه ی انسان های امروزی ریشه در نیاکانی از افریقا دارند. اما تجزیه و تحلیل هایی که روی یک جمجمه ی انسان اولیه، بدست آمده از چین شباهت های بسیاری را به کهن ترین فسیل های انسانی پیدا شده از افریقا نشان می دهد.

این جمجمه، معروف به “دالی” (Dali skull)، متعلق به هومواراکتوس (Homo erectus) است و حدود 40 سال پیش در چین به دست آمده است. قدمت 260 هزار ساله ی این جمجمه باعث شده بود پژوهشگران توجه کنند که برخی از ویژگی های این جمجمه شبیه انسان هوشمند (انسان مدرن) است. با توجه به مجموعه شواهد بسیاری از شباهت ها، پژوهشگران بر این باورند که ویژگی های منحصر بفردی دارد که در آن شباهت هایی با نمونه های اولیه ی انسان هوشمند از شمال افریقا و لوانت دیده می شود، بویژه بقایای انسان های هوشمند اولیه که به تازگی در مراکش کشف شدند. این کشف حکایت از آن دارد که ممکن است انسان های مدرن فقط نیای افریقای نداشته باشند. به عبارتی، ممکن است انسان های هوشمند منشاء چندمنطقه ای داشته باشد.

نتایج و جزئیات این پژوهش بصورت آنلاین در نشریه ی American Journal of Physical Anthropology و New Scientist منتشر شده که می توانید از لینک زیر ببینید و بخوانید.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ajpa.23305/abstract

https://www.newscientist.com/article/2153242-ancient-skull-from-china-may-rewrite-the-origins-of-our-species/?

© Society for Iranian Archaeology
جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

https://www.facebook.com/SIA.IRAN

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن