تازه‌ها و اخبار علمی

کشف دو ساختار جدید ناشناخته در محوطه جهانی پاسارگاد

در چهارمین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی مشترک هیئت ایران و فرانسه ساختارهای جدیدی در محوطه حفاظت‌شده میراث جهانی پاسارگاد کشف شد. به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، کوروش محمدخانی سرپرست هیئت ایرانی این کاوش امروز پنجشنبه 2 آذر 96 در تشریح نتایج به دست آمده گفت: “در این فصل از فعالیت‌ها حدود 25 هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت که با انجام این فصل، قسمت بزرگی از نقشه مغناطیسی محوطه حفاظت‌شده پاسارگاد تکمیل شد”.

او افزود: “در این فصل علاوه بر تکمیل‌تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی‌های مغناطیسی به‌طرف آرامگاه کورش ادامه داده شد تا از وجود یا نبود ساختارهای زیر سطحی در بین کاخ‌ها و آرامگاه کورش اطمینان حاصل شود”.

سرپرست هیئت ایرانی این کاوش ادامه داد: «نتایج اولیه در این بخش از کاوش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته شد که بسیار حائز اهمیت است ولی از دوره و چگونگی این ساختارها تا تکمیل‌تر شدن مطالعات نمی‌توان صحبتی به میان آورد زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت وجود نداشته است.»

ادامه و جزئیات خبر را می توانید از گزارش کوتاه وبسایت میراث آریا و از لینک زیر ببینید.

http://chtn.ir/Default.aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=129257

© Society for Iranian Archaeology
جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

https://www.facebook.com/SIA.IRAN

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن