تازه‌ها و اخبار علمی

[تازه‌های علمی] کشف بقایای اسکلت فرزند دختری با پدر و مادری متفاوت، مادر: “نئاندرتال” و پدر: “دِنی سووا”

[تازه‌های علمی] کشف بقایای اسکلت فرزند دختری با پدر و مادری متفاوت، مادر: “نئاندرتال” و پدر: “دِنی سووا”

این هفته مقاله ای در نظریه” نیچر” از طرف گروهی از پژوهشگرانِ “موسسه ماکس پلانکِ لایپزیکِ آلمان” با رهبری “سوانتِ پابو” منتشر شد که می توان به زبان ساده گفت که بازار مطالعات دیرین انسان شناسی دنیا را تکان می دهد. داستان از این قرار است که ما می دانیم که انسان های نئاندرتال و دنی سوا دو جماعت انسانی هستند که در حدود 390 هزار سال از نیای مشترک خود به دو شاخه تبدیل شدند و از هم جدا افتادند و بعد ها هر دو منقرض شده اند. حال آزمایش دی ان ای یک قطعه استخوان (دنی سووای 11) از غار دنی سووا در روسیه مشخص کرده است که آن متعلق به دختری بوده است که مادرش نئاندرتال و پدرش دنی سووا بوده است. ژنوم پدر که حامل اندک نشانه هایی از نئاندرتال دارد در واقع مربوط به جمعیت هایی دنی سووایی می باشد که در لایه های متاخر تر این غار دیده شده است. اما مادر جزو نئاندرتالهایی است که به نئاندرتالهای که بعد ها در شرق اروپا می زیستند نزدیک تر است. این کشفیات اولا مشخص می کند که مهاجرت نئاندرتالها بین شرق و غرب اروپا در حدود 120 هزار سال پیش روی داده است. همچنین این کشف نشان می دهد که ترکیب شدن انسان های مختلف در اواخر پلیستوسن (حدود 250 هزار سال پیش به این سو) امری رایج بوده است.

لینک مقاله به پیوست می باشد. در ضمن یک روایت ساده تری از مقاله در نشریه “جغرافیای ملل” نیز منتشر شده است که لینک آن را هم در زیر خواهید دید.

https://www.nature.com/articles/s41586-018-0455-x

https://www.nationalgeographic.com/science/2018/08/news-denisovan-neanderthal-hominin-hybrid-ancient-human/

متن بالا از سوی آقای دکتر سامان حیدری گوران برای اطلاع‌رسانی به تالارعمومی جامعه‌ی باستان‌شناسی ایران فرستاده شده بود. با سپاس از ایشان.

© Society for Iranian Archaeology
جامعۀ باستانشناسی ایران
https://sites.google.com/site/societyforiranianarchaeology/

https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

https://www.facebook.com/SIA.IRAN

https://www.instagram.com/society.iranian.archaeology/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن