تازه‌ها و اخبار علمی

[تازه‌های علمی] تاثیر تغییر اقلیم در مرحله گذار از نئاندرتال ها به انسان های مدرن در اروپا

[تازه‌های علمی] تاثیر تغییر اقلیم در مرحله گذار از نئاندرتال ها به انسان های مدرن در اروپا

فاصله زمانی 40 تا 45 هزار سال پیش در بخش غربی اوراسیا مصادف است با انقراض نئاندرتالها و حضور گسترده انسان های مدرن. چرا بلاخره نئاندرتالها منقرض شدند و چرا انسان های مدرن اینقدر موفق در درنوردیدن تمامی این سرزمین بزرگ شدند؟ اینها، پرسش هایی هستند که در سالیان اخیر پارینه سنگی کاران اوراسیا به شدت به دنبال راه حلی برای آنها هستند. این زمان از لحاظ اقلیمی (به طور دقیق تر 43 هزار 300 و 40 هزار 800 و 40 هزار 200 پیش از امروز) همراه است با دوره های متناوب سرد و خشک آب و هوایی. در همین زمانهاست که ما شاهد کاستن جمعیت نئاندرتالها در اروپا و به ویژه اروپای مرکزی به سمت شرق هستیم. و همزمان فرهنگ اُریناسی گسترش چشم گیری در این منطقه می یابد. مقاله حاضر (پیوست) که این نظریه را مطرح می کند، توسط جمعی از متخصصان از دانشگاه های مختلف به رهبری “میشاییل اشتاوب واسر” از دانشگاه “کلن” آلمان نگاشته شده که در نشریه معتبر PNAS همین هفته منتشر شده است. در ادامه نویسندگان مقاله مطرح می کنند که احتمالا این شرایط سخت و سرد و خشک استپی منجر به این شد که انسان های مدرن که بهتر با محیط استپی سرد و خشک سازگار بودند در منطقه دوام بیاورند و نئاندرتالها به حاشیه رانده شده و از بین بروند. مقاله به پیوست می باشد. امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید.

پا نوشت: مطرح کردن این نکته خالی از فایده نیست که بخش هایی از فلات ایران به ویژه شمال غرب و غرب آن از لحاظ زیست محیطی به شرق اروپا پیوسته است و شواهد اقلیمی در آن منطقه قابل استفاده برای این بخش های غربی فلات ایران نیز می باشد (س.ح.گ).

متن بالا از سوی آقای دکتر سامان حیدری گوران برای اطلاع‌رسانی به تالارعمومی جامعه‌ی باستان‌شناسی ایران فرستاده شده بود. با سپاس از ایشان.
مقاله در کانال تلگرام جامعه پیوست است.

© Society for Iranian Archaeology
جامعهی باستانشناسی ایران
https://sites.google.com/site/societyforiranianarchaeology/

https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

https://www.facebook.com/SIA.IRAN

https://www.instagram.com/society.iranian.archaeology/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن