تازه‌ها و اخبار علمی

پارک باستان شناختی در جمهوری چک

پارک باستان شناختی در جمهوری چک

Archeopark Pavlov / Kvet Architects

محوطه های دلنی وستونیک (Dolní Věstonice) و پاولو (Pavlov) از جمله محوطه های پارینه سنگی و باستان شناختی بسیار مهم جهانی هستند که در جمهوری چک قرار دارند. این محوطه ها نه فقط اهمیت جهانی دارند بلکه از نظر نمادین و میراث فرهنگی محلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
به تازگی ساختمان موزه ای روی این محوطه ها ساخته شده که بسیار شگفت انگیز است. ساختمان موزه بیشتر زیرزمینی است و تنها برجک های بتونی آن بیرون زده است. سه اصل بسیار مهم در طراحی این موزه مورد توجه قرار داشته است: 1) محوطه ی باستانی یک یادمان طبیعی و فرهنگی است که بخش محدودی از آن کاوش شده، یافته ها سرجای خود هستند و در معرض بازدید اند، 2) کاوش های باستان شناختی و بقایای باستانی در حدود 4-5 متر زیر زمین قرار گرفته اند، 3) محوطه بخشی از منطقه ی طبیعی و حفاظت شده هم هست.
بنابراین، بخش نمایشگاهی موزه – همچنین بخش های اداری، فنی و عمومی- همه در زیر دامنه ی تپه پنهان شده است. هدف این بوده که ساختمان موزه شبیه یک غار طبیعی باشد. ورودی موزه طوری طراحی شده که می تواند چندین کاربری داشته باشد از جمله جایی است برای فعالیت در فضای باز همچون اجرای نمایش و تئاتر یا حتی انجام کارهای باستان شناختی جانبی.

از لینک زیر می توانید جزئیات بیشتر را بخوانید و چند تا از تصاویر موزه را نیز در زیر ببینید.
http://www.archdaily.com/795684/archeopark-pavlov-kvet-architects

© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران

@societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن