تازه‌ها و اخبار علمی

انسانیت شاید از خشونت فاصله بگیرد

انسانیت شاید از خشونت فاصله بگیرد.

Humanity may not be hardwired for violence, after all

در ویدیویی که از لینک زیر می توانید ببینید، دو تن از پژوهشگران دانشگاه هاروارد، استیون پینکر (Steven Pinker) روان شناس و ریچارد رانگهام (Richard Wrangham) نخستی شناس (primatologist) بحث می کنند که آیا انسان در مسیر آینده ای صلح آمیز گام بر می دارد یا نه. بحث ها بسیار جالب است و این دانشمندان درباره ی شواهد و دلایل خود در مقیاس های خرد و کلان بحث می کنند. نتیجه ی بحث بصورت چکیده این است که بلی، علیرغم مشکلات و خشونت هایی که امروزه در بخش های مختلف جهان دیده می شود، شواهد نشان می دهد که میزان خشونت رو به کاهش است و احتمالن آینده ی صلح آمیز و با کاهش چشمگیر خشونت پیش روی انسان است.
در دهه ی 1960 بین مردم خیلی مرسوم بود که می گفتند انسان تنها موجودی است که همنوع خود را می کشد. دلایل بسیاری هست که نشان می دهد این نظر نادرست است. آنچه بسیار چشمگیر شد این بود که در دهه ی 1970 پژوهش هایی روی شامپانزه ها انجام شده که نشان می داد شامپانزه های نر بطور منظم به درون دیگر گروه های شامپانزه ها رفته و آسیب می زنند و اعضایی از آن گروه را می کشند. به خاطر شباهت های بسیاری که بین ما انسان ها و شامپانزه ها وجود دارد، نتایج این پژوهش ها بسیار تکان دهنده بود. این نتایج انگار این نکته را به ما می رساند که خشونت و کشتن دیگر همنوعان ریشه های تطوری دارد و بخشی از طبیعت انسان است. رانگهام با تجربه ی گسترده ای که در پژوهش روی شامپانزه ها دارد اشاره می کند که رایج بودن خشونت میان انسان ها و شامپانزه ها، بسیاری از ما را متقاعد کرد که خشونت بخشی از طبیعت انسان است. اما پژوهش های بیشتر نشان می دهد که وقتی توازنی در قدرت دیده شود و هیچ طرفی امتیاز روشنی بر دیگری نداشته باشند، گروه های شامپانزه از خشونت خودداری می کنند. این نکته ای است که امروزه دیپلمات های دنیا در حال درک آن هستند.

پینکر، پس از بحث های مفصل نقل قولی از فیلم پدرخوانده میاورد: “من خشونت را دوست ندارم. ….. من یک تاجر هستم. خون هزینه ی بالایی دارد.” با در نظر گرفتن اینکه خون انسان در حال پرهزینه تر شدن است، رابطه ی داد و ستدی بین انسان بیشتر رایج می شود، در نتیجه زنده ی دیگر انسان ها باارزش تر می شود تا مرده شان. یک همخوانی بین افزایش تجارت و خودداری از جنگ دیده می شود. به عبارتی، به صرفه نیست که مشتری خود را بکشید.

اقتصاد درهم تنیده، در مقیاس جهانی و کشوری، فرصت هایی که بیشتر از دل همکاری ها بیرون میاید تا رقابت، نشان می دهد که انگیزه برای خشونت رو به کاهش است.

از لینک زیر می توانید بیشتر بخوانید.
http://www.pri.org/stories/2016-09-26/humanity-may-not-be-hardwired-violence-after-all

© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران

@societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن