تازه‌ها و اخبار علمی

چطور گربه ها دنیا را گرفتند

چطور گربه ها دنیا را گرفتند

How cats conquered the world (and a few Viking ships)

نخستین پژوهش گسترده رویDNA گربه سانان کهن، آگاهی های جالبی درباره ی اهلی شدن گربه ها در خاورنزدیک و مصر، نیز پراکنش گربه های خانگی در اختیارمان می گذارد.
نتایج پژوهش ها نمایشگر دو موج پراکنشی گربه ها در دنیا است. موج نخست همزمان با آغاز کشاورزی در شرق مدیترانه و ترکیه روی داد، جایی که گونه های وحشی گربه های امروزی در آنجا زندگی می کردند. مردم شروع کردند به انبار کردن خوراک و غلات که این خود باعث جذب جانوران جونده شد. این جوندگان، به نوبه ی خود، گربه های وحشی را به سوی استقرارهای انسانی جذب کردند. کشاورزان اولیه احتمالن متوجه شدند که حضور گربه ها در اطراف شان برای کنترل جمعیت جوندگان در استقرارهای انسانی مفید است و به همین خاطر حضور گربه ها در اطراف شان را مفید یافتند و چه بسا پشتیبانی کردند که این روند به پرورش گربه ها انجامید.
موج دوم پراکنش گربه ها چند هزار سال پس از آن رخ داد. پژوهش ها نشان می دهد که گربه هایی که دودمان ميتوکندري (mitochondrial) مصری داشتند، در بازه ی زمانی سده ی چهارم پیش از میلاد و سده ی چهارم پس از میلاد، سر از بلغارستان، ترکیه و مناطق بیابانی افریقا درآوردند. پژوهشگران می پندارند که دریانوردان احتمالن برای کنترل جوندگان از گربه ها در کشتی هاشان نگهداری کردند و هنگام فعالیت های بازرگانی آنها را با خود با جابجا کردند که سرانجام موجب پراکنش گربه ها در شهرهای بندری شد. در همین رابطه، یک بقایای یک گربه با mitochondrial DNA مصری در محوطه ی وایکینگی در شمال آلمان کشف شده است که قدمت آن 700 تا 1000 میلادی است.

از لینک زیر می توانید بیشتر بخوانید.
http://www.nature.com/news/how-cats-conquered-the-world-and-a-few-viking-ships-1.20643

© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران

@societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن