تازه‌ها و اخبار علمی

اکتشافات در فضا و تطور انسان

اکتشافات در فضا و تطور انسان

Space exploration and human evolution

آیا ممکن است زندگی انسان چندسیاره ای بشود؟ تازگی ها چندین خبر و آگهی در این رابطه منتشر شده است. هم الون ماسک (Elon Musk) پایه گذار SpaceX و هم جف بزوس (Jeff Bezos) پایه گذار شرکت آمازون (Amazon) به تازگی از برنامه های بلندپروازانه ای پرده برداشته اند و راکت هایی را آزمایش کرده اند. حال، شرکت چندملیتی بوئینگ از برنامه ی خود برای رفتن به سیاره ی مریخ رونمایی کرده است. کاری که انسان در حال انجام است بیش از چندسیاره ای شدن است، در واقع انسان در حال مداخله در روند تطور خود است. چکیده اینکه، ما داریم فضایی شدن مان را شتاب می بخشیم.
برخی ممکن است آنچه انسان در حال انجام است را آلوده کردن کیهان توسط انسان بدانند که نباید چنین اجازه ای به وی داده شود. برخی دیگر که نظر اکثریت را نمایندگی می کنند، همچون فیزیکدان نامدار استیون هاوکینگ، بر این باورند که این تنها راهی است که انسان می تواند با آن بقای بلندمدت خود را تضمین کند. گرایش به هر کدام از این دیدگاه ها که داشته باشیم، مسابقه ای به سوی فضا در حال انجام است.
از جزئیات و چگونگی پیشرفت هر کدام از این برنامه هایی که برای رفتن به فضا هستند بگذریم، آنچه مورد ملاحظه قرار نمی گیرد این است که ما در حال شتاب بخشیدن به تطور نوع انسان هستیم. اگر بتوانیم به مریخ برویم، فقط چندسیاره ای نخواهیم بود، نوع بشر را به دو شاخه نیز بخش خواهیم کرد. این بدین خاطر است که انسان روی زمین تطور پیدا کرده و برای سفر و زندگی در فضا ساخته نشده است. ما نیاز خواهیم داشت انسان را طوری مهندسی کنیم که بتواند بهتر تطبیق پیدا کند.
روشن ترین نقطه ضعف انسان، آسیب پذیری وی در برابر پرتوهاست. پرتوها موجب جهش DNA می شوند و زمینه ی سرطان را فراهم می کنند. حتی برای زمان کوتاهی همچون شش ماه، مسافران مریخ در معرض پرتوهای بسیار زیادی قرار خواهند داشت و قطعن این مقدار بیش از حدنصابی است که ناسا در حال حاضر برای آن آمادگی دارد. برخی ممکن است بگویند که انسان به مریخ خواهد رفت و در آنجا از سرطان خواهد مرد.
تاکِکازو کونیدا (Takekazu Kunieda) از دانشگاه توکیو یک راه چاره پیش کشیده که شاید چند سالی طول بکشد تا به مرحله ی عملی برسد. وی روی موجوداتی به نام خوکچه های خزه ای (tardigrades) پژوهش هایی انجام داده که هشت پا دارند و در برابر پرتوهای بسیار زیاد مقاوم هستند. کونیدا و همکارانش در مقاله ای که ماه پیش در مجله ی Nature Communications منتشر کردند، نشان دادند که این خوکچه ها دارای پروتئین هایی “سرکوب کننده ی آسیب” هستند (Dsup protein) که برایDNA خود سپری در برابر پرتوها دارند.
کونیدا می پندارد که ممکن است بتوانیم در آینده انسان های فضانورد مهندسی کنیم که چنین پروتئینی داشته باشند که از همان پیشتیبانی های بیولوژیکی خوکچه ها در برابر پرتوها برخوردار باشند. کونیدا پروتئین های دیگری هم در ژنوم این خوکچه ها شناسایی کرده که می تواند کمک کند که انسان از آسیب های DNA در امان بماند.
حال، به محض اینکه شروع کنیم به مهندسی انسان هایی با ژن های ویژه، در واقع مانعی برای تولید مثل میان آنها و انسان هایی ایجاد می کنیم که مهندسی نشده اند. در ابتدا، الزامن یک مانع ژنتیکی نخواهد بود. کسی ممکن است با چند پیچش اندکی در ژن هایش هنوز بتواند با انسان های مهندسی نشده تولید مثل کند، اما احتمالن چنین نخواهند کرد چون اطمینان نخواهند داشت که فرزندان شان از ژن های مطلوب برخوردار باشند. در هر حال، پیشروان فضا فقط با خودشان تولید مثل خواهند کرد و حق انتخاب شان محدود خواهد بود.
در نظر داشته باشید که تا اینجا فقط به یکی از ویژگی ها اشاره کرده ایم: سپر پرتویی-خوکچه های. مسافران فضا در نهایت از یک بسته ی تطبیقی برخوردار خواهند شد. در همان ابتدا به تغییراتی در ماهیچه ها و استخوان ها نیاز خواهند داشت که بتوانند روی سیاره ای با جاذبه ای ضعیف تر از زمین به سر ببرند. سامانه ی ایمنی بدن در فضا متفاوت کار خواهد کرد، خوراک در مقایسه با زمین از گونه گونی کمتری برخوردار خواهد بود و غیره. در واقع، چشم اندازهای چندی برای پیشرفت وجود دارد که ممکن است به آنها دست بیابیم.
نکته اینجاست، نباید فراموش کنیم که درباره ی یک انسان نوین داریم بحث می کنیم. مشکلی با آن نیست. لازم باشد، قابل درک خواهد بود اگر به خودمان بهترین امکان بقا را بدهیم، حتی اگر با ایجاد یک نوع جدید و فوق العاده. نخستین انسان های روی مریخ هر روز در شرایطی زندگی خواهند کرد که در مقایسه با آن زندگی قطبی در نظرمان ساده خواهد شد. امید است که سرانجام بتوانیم نوع چندسیاره ای بشویم. مهم است ولی باید یادآور شد که با این کار نوع نوینی در حال خلق کردن هستیم، نوع فضانورد. شاید انسان هوشمند مریخ نورد (Homo sapiens martianius) ؟

روَن هوپر (Rowan Hooper)

جزئیات بیشتر را از لینک زیر ببینید و بخوانید:
http://www.japantimes.co.jp/news/2016/10/15/national/science-health/space-exploration-human-evolution/#.WALz2PkrLIU

© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن