تازه‌ها و اخبار علمی

بیماری هایی که به بوجود آمدن افسانه ی خون آشام انجامید

بیماری هایی که به بوجود آمدن افسانه ی خون آشام انجامید

The diseases that fed the vampire myth
خون آشام ها (Vampires) از جمله کهن ترین هیولاهای خودساخته ی بشر هستند. بیماری هایی که نیاکان مان را دچار بلایا کردند نقش مهمی در بوجود آمدن چنین افسانه هایی داشته اند.
پیش از پیشرفت های پزشکی، بیماری ها از جمله ترسناک ترین چیزها در زندگی انسان ها بودند. طاعون و بلایا و بیماری های همه گیر ممکن بود بی هیچ هشدار اولیه در جامعه شیوع پیدا کنند و موجب مرگ و میر زیاد و بدبختی بشوند. فقط طاعون نبود. بلکه دیگر بیماری ها – احتمالن بیماری هایی که از جانواران دریافت می شد و یا بیماری هایی که ریشه های ژنتیکی داشتند – نیز بودند که موجب رنج و بدبختی می شدند و نیاز به توضیح داشتند. برای درک این مشکلات و بیماری ها، مردم رو به موجودات غیرطبیعی و توضیحات غیرواقعی آوردند. برخی از این بیماری ها حتی باعث بوجود آمدن افسانه هایی شدند که برای مدت های بسیار طولانی در تمدن بشری باقی ماند و رواج پیدا کرد، از جمله آنها افسانه ی خون آشام یا انسانی که تشنه به خود بود.
مطلبی که در لینک زیر می توانید بخوانید، به بررسی چکیده وار ریشه های این افسانه و ارتباط آن با بیماری های احتمالی مانند طاعون و هاری می پردازد. افزون بر آن، گستردگی و رواج چنین افسانه هایی در مناطق و فرهنگ های مختلف دنیا را بررسی می کند.
آگاهی های بیشتر در این باره را می توانید از لینک زیر بخوانید:
http://www.bbc.com/future/story/20161031-the-real-life-disease-that-spread-the-vampire-myth

© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن