تازه‌ها و اخبار علمی

سیر کردن شهرهای باستانی در جنوب آسیا

سیر کردن شهرهای باستانی در جنوب آسیا
Feeding ancient cities in South Asia: dating the adoption of rice, millet and tropical pulses in the Indus civilisation

برای نخستین بار در پژوهش های تازه ای، تاریخ مطلقی برای شماری از محصولات کشاورزی تابستانی از تمدن سند به دست آمده است. این محصولات عبارتند از برنج، ارزن، و دو نوع محصول دیگر گرمسیری که از دو محوطه ی باستانی پس کرانه ای در نزدیکی محوطه ی شهری راخیگاری (Rakhigarhi) به دست آمده اند. نتایج پژوهش ها تایید کننده ی نقش اهلی سازی بومی محصول برنج در شهرهای دره ی سند هستند. نتایج نشان می دهد که برنج از نخستین مراحل استقراری توسط مردم اهلی شده است و افزون بر آن، طیفی از محصولات کشاورزی با بکارگیری روش های مختلفی کشت می شده تا بتوانند خوراکی که در شهرها نیاز بود را تامین کنند. این کشفیات دلالت های بسیار مهمی را برای درک توسعه ی شهرهای نخستین در جنوب آسیا پیش می کشد، بویژه سازماندهی نیروی کار و برنامه ریزی ها در طول سال.
کمرون پتری (Cameron Petrie) و همکارانش نتایج این پژوهش ها را در تازه ترین شماره ی مجله ی آنتیکوئیتی (Antiquity) منتشر کرده اند که از لینک زیر می توانید بخوانید.
https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article/div-classtitlefeeding-ancient-cities-in-south-asia-dating-the-adoption-of-rice-millet-and-tropical-pulses-in-the-indus-civilisationdiv/AB5A1D3E0EBFEE0AB8ACE7E96DF6C33C
© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن