تازه‌ها و اخبار علمی

زایمان و تاثیر آن در تطور انسان

زایمان و تاثیر آن در تطور انسان
Cliff-edge model of obstetric selection in humans

تطور (evolution) انسان هنوز پایانی ندارد. دانشمندان دریافته اند که بطور منظم و مداوم متوسل شدن به زایمان سزارین روی تطور انسان تاثیر گذاشته است.
پژوهش های تازه نشان می دهد که مادران بیشتری امروزه به خاطر باریک تر بودن اندازه ی لگن نیاز به زایمان سزارین پیدا می کنند. پژوهشگران برآورد می کنند نوزادانی که با زایمان سزارین به دنیا می آیند از نسبت 30 در 1000 در دهه ی 1960 میلادی امروزه به 36 در 1000 افزایش یافته است.
زنان با لگن باریک تا یک سده ی پیش نمی توانستند در زمان زایمان زنده بمانند. امروزه زنده می مانند و ژن مرتبط با لگن باریک را به دختران و نسل های بعدی منتقل می کنند. این نکته را نیز باید افزود که در گذشته جنین های بزرگ نیز هنگام زایمان اغلب زنده نمی ماندند. اما امروزه هم نوزادان بزرگ زنده می مانند و هم زنان با لگن باریک. بنابراین، گزینش طبیعی که نوزادان کوچک و زنان با لگن بزرگ که در گذشته از چرخه ی زندگی حذف می کرد، امروزه با دخالت های پزشکی از میان رفته است.
این یادداشت به منظور نقد دخالت های پزشکی نوشته نشده، بلکه به قصد نشان دادن تاثیر بلندمدت آن روی تطور گونه ی انسان نوشته شده است. پژوهشگران برآورد می کنند که در آینده درصد نوزادان بزرگ و زنان با لگن باریک افزایش خواهد یافت، اما این بدین معنا نیست که روزی در آینده همه ی زنان لگن باریک پیدا خواهند کرد.
جزئیات بیشتر را می توانید از لینک زیر ببینید و بخوانید.
http://www.pnas.org/content/early/2016/11/29/1612410113.abstract?sid=d015b658-a5da-4f87-9910-41f5fae471f4
© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن