تازه‌ها و اخبار علمی

بیماری آبله فقط چند صد سال قدمت دارد

بیماری آبله فقط چند صد سال قدمت دارد
Smallpox is just hundreds of years old

نتایج پژوهشی که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که بیماری آبله تاریخ چندان کهنی ندارد.
از داستان های بیماری آبله در مومیایی فرعون های مصر گرفته تا داستان مرگ و میرهای فراگیر در دنیا، بیماری آبله جایگاه چشمگیری در تاریخ جوامع بشری و بویژه تاریخ پزشکی دارد. اما یافته های علمی که از مومیایی یک کودک در کلیسایی در لیتوانی به دست آمده، پیشنهاد می کند که تاریخ بیماری آبله باید بازبینی شود.
کودکی که مومیایی وی در کلیسایی در لیتوانی به دست آمده دو تا چهار ساله بوده و در بازه ی زمانی 1643-1665 میلادی درگذشته است. از پوست این کودک مومیایی شده بقایایی از ژنوم بیماری آبله به دست آمده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است. این بقایای ژنتیکیِ آبله در واقع قدیمی ترین شواهد این بیماری است که تا کنون به دست آمده است، هر چند از نظر تطوری (evolutionarily) ممکن است چندان قدیمی به نظر نرسد. نتایج این پژوهش ها که به تازگی در مجله ی Current Biology منتشر شده پیشنهاد می کند که بیماری آبله فقط چند صد سال عمر دارد، نه چند هزار سال که پیش از این می پنداشتیم. نتایج این پژوهش ها می گوید که داستان این بیماری باید بازنویسی شود.
حال که یک بازه ی گاهشناختی از زمان تقریبی شکل گیری و پیشرفت این بیماری در جامعه ی انسانی به دست آمده است، این پرسش پیش میاید که آیا داستان های کهن درباره ی این بیماری که از رامسس پنجم در مصر شروع می شود تا سده ی شانزدهم میلادی ادامه می یابد، درست نبوده است؟ آیا این ها مواردی از آبله بوده اند و یا تشخیص نادرست بوده اند؟ اگر تشخیص نادرست بوده باشند، چندان هم شگفت انگیز نخواهد بود چون علائم بیماری آبله ممکن است با آبله مرغان و یا سرخک اشتباه گرفته شود. برای روشن کردن این مسئله پژوهش های بیشتر در این باره ضروری به نظر می رسد.
جزئیات بیشتر را می توانید از لینک زیر ببینید و بخوانید.
http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822(16)31324-0?_returnURL=http%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982216313240%3Fshowall%3Dtrue
© Society for Iranian Archaeology جامعه باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن