تازه‌ها و اخبار علمی

آیا اندازه ی جمعیت انسانی در میزان خشونت تاثیرگذار است؟

آیا اندازه ی جمعیت انسانی در میزان خشونت تاثیرگذار است؟

برپایه ی فرضیه ی روانشناس نامدار استیون پینکر (Steven Pinker) که در کتاب اش با عنوان The Better Angles of Our Nature: Why Violence Has Declined منتشر شده، مردمانی که در جوامع حکومتدار زندگی می کنند در مقایسه با جوامع بی حکومت یا همان جوامع شکارگر-گردآورنده ی خوراک و کشاورز کمتر خشن هستند. دین فالک (Dean Falk) و چارلز هیلبولت (Charles Hildebolt) دو پژوهشگر امریکایی پایه های اصلی این فرضیه را به پرسش گرفته اند.
با دیدگاهی فرگشت گرایانه (تطورگرایانه)، این پژوهشگران بر این باورند که فرضیه ی پینکر عاملی چون “مقیاس” جمعیت را نادیده می گیرد. این دو پژوهشگر 11 اجتماع از شامپانزه ها، 24 اجتماع از مردمان بی حکومت و 19-22 کشوری که از جنگ جهانی اول تا دوم وارد جنگ شده اند را مورد بررسی قرار داده اند. نتایج پژوهش های این دو پژوهشگر نشان می دهد که خشونت در جوامع بی حکومت بیشتر نیست، بلکه مردمان چنین جوامعی در برابر خشونت های مرگبار آسیب پذیرتر هستند . با چنین نتایجی، این دو پژوهشگر بر آن نیستند که بگویند جوامع پرجمعیت کمتر مستعد خشونت هستند، بلکه نکته ی اساسی در پژوهش ایشان این است که وقتی مقیاس جمعیت و خشونت را با هم در نظر بگیریم، جوامع بزرگ تر در برابر خشونت های مرگبار کمتر آسیب پذیر هستند. سرانجام اینکه، خشونت در جوامع کوچک مقیاس بالاتر از جوامع پرجمعیت و حکومتدار نیست.

نسخه ی آنلاین این پژوهش به تازگی در مجله ی Current Anthropology منتشر شده که از لینک زیر می توانید دریافت کنید و بخوانید.
http://www.journals.uchicago.edu/doi/10.1086/694568

© Society for Iranian Archaeology
جامعۀ باستان شناسی ایران
https://telegram.me/societyforiranianarchaeology

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن