تازه‌ها و اخبار علمی

بازسازی چهرۀ انسان چدار در بریتانیا: پوست روشن اروپایی پدیده‌ای متاخر

 

پوست روشن اروپایی‌ها که امروزه یکی از ویژگیهای تعیین‌کنندۀ جمعیتی در شمال اروپا محسوب می‌شود، در واقع پدیده نسبتا جدیدی است.
آزمایش‌های جدید روی قدیمی‌ترین اسکلت نسبتا  کامل انسان از بریتانیا، معروف به “انسان چدار” (Cheddar Man)، نتایج بسیار جالب توجهی در پی داشته است. این اسکلت تقریبا 10 هزار سال قدمت دارد. اسکلت انسان چدار در سال 1903 از دره چدار در نزدیکی سامرست (Somerset) در بریتانیا کشف شده بود.
در یک سده گذشته تلاش‌های بسیاری برای بازسازی چهره انسان چدار انجام شده بود اما مطالعات ژنتیک که به تازگی روی این اسکلت انجام شده نشان می‌دهد که پوست وی رنگیزه‌های تیره و سیاه داشته و رنگ چشمان وی آبی بوده است. انسان چدار یکی از اعضای جمعیت‌های شکارگر-گردآورنده خوراک در غرب اروپا بوده که در دوره میان-سنگی میزیسته است. امروزه تنها 10 درصد از مردم بریتانیا با آن جمعیت انسانی ارتباط نشان می‌دهند.
دانشمندانی از موزه تاریخ طبیعی و کالج دانشگاهی لندن، پس از استخراج چند میلی‌گرم پودر استخوان این اسکلت، توانستند به اندازه کافی اطلاعات DNA از آن به دست آورند. با استفاده از اسکنرهای بسیار پیشرفته نیز تصاویری سه‌بعدی همراه با جزئیات به دست آمده که در نهایت تصویری بازسازی شده از چهره انسان چدار در اختیار دانشمندان قرار داده است.

این مطلب در وبسایت کالج دانشگاهی لندن University College London منتشر شده که از لینک زیر می توانید ببینید و بیشتر بخوانید. ویدیوی کوتاهی نیز در این رابطه در کانال تلگرام پیوست شده است.

http://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/0218/070218-Face-of-cheddar-man-revealed

© Society for Iranian Archaeology
جامعه باستانشناسی ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن