تازه‌ها و اخبار علمی

قدرتمندترین زنان دنیای باستان

ریچل براون (Rachel Brown) از سوی بنیاد نشنال جئوگرافیک (National Geographic) دربارۀ قدرتمندترین زنان دنیای باستان با سه تن از تاریخ‌دانان و استادان تاریخ مصاحبه‌ای کوتاه انجام داده است. ضمن بررسی مفهوم قدرت و اینکه رابطۀ زنان با قدرت از چه جنبه‌هایی و چگونه بوده است، هر کدام از این تاریخ‌دانان به زنانی در دنیای باستان اشاره می‌کنند که در روزگار خود جزو قدرتمندترین زنان بوده‌اند. از آن جمله به موارد زیر پرداخته‌اند:
کلئوپاترا (Cleopatra) فرمانروای مصر در دوره‌ی بطلمیوسی‌ها (69-30 پیش از میلاد)، آرتمیس (Artemisia) ملکه‌ی یونانی در سده‌ی پنجم پیش از میلاد که ابتدا با ایرانیان متحد بود و بعد در جنگ سالامیس به اتحادش با ایرانیان خیانت کرد، تومیریس (Tomyris) سرکردۀ قبایل کوچروی ماساژتی از آسیای مرکزی که کورش بزرگ هخامنشی را در 530 پیش از میلاد شکست داد، انهدوآنا (Enheduanna) در بین‌النهرین باستان (2285-2250 پیش از میلاد) که بالاترین مقام دینی در شهر اور را به دست آورد و قصد داشت دولت-شهرهای سومری را متحد کند.

جزئیات این مصاحبه را می‌توانید از لینک زیر ببینید و بخوانید.
https://news.nationalgeographic.com/2018/03/powerful-women-ancient-history-cleopatra-artemisia-enheduanna-egypt-greece-mesopotamia/

© Society for Iranian Archaeology
جامعه باستان‌شناسی ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن