اخبار ایران

باستان‌شناسان ایران و آلمان كاوش در دشت ریوی خراسان شمالی را آغاز كردند

به گزارش ایرنا فصل چهارم فعالیت های باستان شناسی محوطه ریوی با حمایت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و همكاری فرمانداری، شورای شهر شهرستان مانه و سملقان و حضور متخصصین بین­المللی در رشته های باستان شناسی، جغرافیا و زمین شناسی، ژئوفیزیك و زیست محیط انجام می شود.
محمد سویدانلویی اظهار كرد باتلاش اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی در سال 94 بازدیدها و جلسات مختلفی در خصوص نحوه این همكاری های بین المللی برگزار و اردیبهشت ماه امسال با حمایت و صدور مجوز پژوهشكده باستان شناسی كشور، این پژوهش ها آغاز شد .
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: اهمیت محوطه ریوی در این است كه وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هكتار رسیده و به نظر می­رسد یكی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق كشور بوده است.
سویدانلویی افزود: با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همكاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان
‘پروژه باستان شناسی ریوی’ برای كاوش و پژوهش های باستان شناسی به مدت 5 سال برنامه ریزی كرده است.
وی گفت: در مدت پژوهش های باستان شناسی كه از سال 1391 در محوطه تاریخی ‘ریوی’ واقع در نزدیكی روستای نجف شهرستان مانه و سملقان آغاز شده است باستان شناسان به بقایای یك شهر از دوران هخامنشی دست یافتند و با توجه به اهمیت این كشف، موسسه باستان شناسی آلمان در ایران كه با پژوهشگاه میراث فرهنگی كشور تفاهم نامه همكاری مشترك دارد برای همكاری در پروژه باستان شناسی محوطه ریوی استان خراسان شمالی اعلام آمادگی كرده است.
سویدانلویی گفت : در روند كاوشهای باستان شناسی در شهرستان مانه و سملقان كه در سالهای 1391 و 1393 در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یك محوطه تاریخی بزرگ بدست آمد كه از حدود 900 پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود 1500 سال تداوم استقراری داشته است.
مدیر كل میراث فرهنگی صنایع دستی و پردشگری خراسان شمالی اظهار كرد: بر اساس این پژوهش ها، از دوران اشكانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی بدست آمده است كه نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی بوده است.
سویدانلویی افزود: با توجه به شواهد باستان شناختی، ‘ریوی’ یكی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی شمال شرق كشور است كه پژوهش های باستان شناسی هدفمند در آن می تواند موجب ارتقای شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان خراسان شمالی شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن