بیانیه‌های جامعه باستان‌شناسی

بیانیۀ «جامعۀ باستان شناسی ایران» درباره ابهام در وضعیت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی و باستان شناسی: از نگرانی تا شایعه و یا واقعیت؟

11)

سه شنبه 26 شهریور 1392

بیانیۀ «جامعۀ باستان شناسی ایران» درباره ابهام در وضعیت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی و باستان شناسی: از نگرانی تا شایعه و یا واقعیت؟

جامعه باستان‌شناسی ایران نسبت به سرنوشت اسناد و مدارک میراث فرهنگی ایران نگران است و از مسئولان ذیربط تقاضای رسیدگی فوری دارد.
سه سال پیش که در دولت دهم و در زمان ریاست جناب آقای حمید بقایی بر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصمیم به انتقال آن به خارج از تهران گرفته شد، اساتید، کارشناسان، دوستداران و اهالی میراث فرهنگی علاوه بر غیرکارشناسی دانستن این تصمیم، نگرانی های چندی از جمله درباره چگونگی، وضعیت و آینده مرکز اسناد و کتابخانه سازمان میراث فرهنگی و مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشکده باستان شناسی نیز مطرح کردند. متاسفانه مسئولان وقت نه درباره دلایل تصمیم و چگونگی انتقال این سازمان پاسخ قانع کننده ای ارائه کردند و نه تلاشی برای رفع نگرانی هایی که مطرح شده بود انجام دادند. از آن زمان تاکنون کارشناسان و اهالی میراث فرهنگی بویژه باستان شناسان از وضعیت، سلامت و محل نگهداری اسناد و مدارک پرسیده اند و نگرانی عمیق خود را با مسئولان در میان گذاشته اند.
سال گذشته با بازگرداندن بخش های اداری منتقل شده از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تهران، مسئولان وقت بر نادرستی و غیرکارشناسی بودن آن تصمیم مهر تایید نهادند. اما پس از یک سال از بازگشت ادارات و بخش های مختلف سازمان به تهران، هنوز از وضعیت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی و مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشکده باستان شناسی آگاهی درست و روشنی در دست نیست. همزمان با بازگرداندن بخش­های اداری سازمان به تهران شایعاتی درباره وضعیت و سرنوشت مرکز اسناد و کتابخانه ها نگرانی ها را دوچندان کرد و موجب شد که مسئولان وقت درباره بی اساس بودن نگرانی ها و امن بودن اسناد و مدارک سخن بگویند. در این زمینه، مسؤولان وقت دست به انکار زدند و نیز وعده­های مختلفی در خصوص اقدامات در حال انجام برای بازگرداندن اسناد و مدارک به تهران دادند. متاسفانه هیچکدام از وعده و وعیدهای مسئولان پیشین برای روشن شدن وضعیت مراکز اسناد و کتابخانه ها تحقق پیدا نکردند و هم اکنون اخباری درباره واقعیت داشتن آن شایعات در رسانه ها منتشر شده است.
برای تهیه گزارش ها و اسناد و مدارک میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی سال ها استادان، کارشناسان و متخصصان زحمت کشیده اند و میلیاردها ریال بودجه کشور صرف مطالعات و پژوهش هایی شده که نتایج آنها بصورت اسناد و مدارک میراث فرهنگی درآمده است. خاطر نشان می سازد که بسیاری از گزارش ها و اسناد و مدارکی که در مرکز اسناد میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی نگهداری می شدند تنها نسخه های موجود هستند چرا که بسیاری از این اسناد و مدارک در زمانی تهیه شده اند که ابزارها و فناوری الکترونیکی فراگیر نشده بودند و امکان تهیه و تکثیر نسخه های متعدد از آنها وجود نداشت. از اینرو، می توان گفت در میان اسناد و مدارک هستند موارد بسیاری که خود همچون میراث فرهنگی با ارزش و یگانه اند.
باتوجه به اهمیت بالای این مسئله، «جامعۀ باستان شناسی ایران» امیدوار است و از ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیس محترم پژوهشگاه میراث فرهنگی می خواهد که در اسرع وقت دستور فرمایند ضمن انجام تحقیقات و بررسی های لازم درباره وضعیت و سلامت اسناد و مدارک میراث فرهنگی و باستان شناسی، اقدام عاجل برای نجات این گنجینه ملی صورت پذیرد. «جامعۀ باستان شناسی ایران» بر این باور است که تعلل جایز نیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می بایست این موضوع را بررسی کرده و پس از رفع شبهات و ابهامات، به صورت شفاف و عمومی اطلاع رسانی نماید.
«جامعۀ باستان شناسی ایران»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن