بیانیه‌های جامعه باستان‌شناسی

تخریب محوطه پارینه‌سنگی اشکفت‌گاوی در فارس

شنبه 13 اسفند ماه 1390
تخریب محوطه پارینه سنگی اشکفت گاوی در فارس

بر اساس خبری که در خبرگزاری میراث فرهنگی منتشر شده (مورخ 11/12/1390)، محوطه اشکفت گاوی، یکی از محوطه های مهم پارینه سنگی در استان فارس مورد تخریب قرار گرفته است. بنا به گزارش ها، تخریب این محوطه بر اثر فعالیت های کارخانه پتروشیمی بوده است.
باستان شناسان و دوست داران میراث فرهنگی از دیرباز با مسئله تخریب و تعدی به محوطه های تاریخی-فرهنگی روبرو بوده اند، بویژه زمان هایی که دولت و نهادهای دولتی از امکانات کافی برای حفاظت از مواریث فرهنگی برخوردار نبوده اند. ولی اکنون علیرغم اینکه دولت از تمامی امکانات و شرایط سازمانی/لجستیکی و پشتوانه های قانونی برای حفاظت از میراث فرهنگی برخوردار است، با این حال هیچگاه تا بدین اندازه میراث فرهنگی بی پناه و بی امان نبوده است.

 

 

این تخریب در حالی صورت میگیرد که محوطه اشکفت گاوی در استان فارس در نزدیکی دو مرکز مهم متولی میراث فرهنگی یعنی سازمان مرکزی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس قرار گرفته است.
همانطور که می دانیم محوطه های پارینه سنگی در مقایسه با محوطه های دیگر دوره ها بسیار اندک اند و دانسته های باستان شناسان نیز از این دوران بسیار اندک است. آگاهی از وجود چنین شرایطی برای داده های پارینه سنگی ایجاب می کند که نسبت به حفاظت از محوطه های پارینه سنگی حساسیت دوچندان داشته باشیم. «جامعه باستان¬شناسی ایران» ضمن یادآوری مسئولیت ها و وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در قبال حفاظت از مواریث فرهنگی، از نهادهای ذیربط به ویژه از آن سازمان می¬خواهد تا اقدامات مقتضی برای پیشگیری از تخریب آثار و محوطه های باستانی انجام دهد و نیز مسئولین و عاملان تخریب این محوطه مهم را تحت پیگرد قانونی قرار دهد. «جامعه باستان¬شناسی ایران» امیدوار است که مسئولین سازمان در اسرع وقت نتایج پیگیری های خود را به اطلاع باستان شناسان، دوست داران میراث فرهنگی و عموم برسانند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن